سبک آخر الزمانی در این چند سال اخیر بسیار محبوب شده و بازی های مختلفی در این سبک راهی بازار شده اند، اما مدتی بود که بازی Deadlight که به وسیله استودیوی Tequila Works و Microsoft Studios ساخته شده، نظر من را به خودش جلب کرده بود

...

یک بازی 2.5 بعدی که با شکل و شمایلی مانند بازی Shadow Complex بازیکنان را درگیر ماجرایی می کند که دیگر کمتر کسی را می توان پیدا کرد که با آن غریبه باشد. این بازی که چند روز پیش تحت برنامه Summer of Arcade روی شبکه Xbox Live عرضه شد، یکی از عناوین خوبی است که امسال برای Xbox 360 عرضه شده است.

داستان

داستان بازی در ابتدا ممکن است که کلیشه ای به نظر برسد، چون موضوع آن پیرامون شخصیتی به نام رندال وین (Randall Wayne) است که به دنبال خانواده اش می گردد و قصد دارد آن ها را نجات دهد. بازی در شهر سیاتل و در دهه 80 میلادی رخ می دهد. در این بازی باز هم مشاهده می کنید که دنیا به وسیله زامبی ها از بین رفته و تمدن و قانون معنایی ندارند. در این میان، دنیای وحشی و خطرناک بازی پناهگاه انسان های زیادی شده که در هر لحظه خطرهای مختلفی آن ها را تهدید می کنند. رندال که یک افسر پلیس است، به دنبال خانواده اش به سیاتل می آید تا بتواند آن ها را نجات دهد.

او با گروهی از بازماندگان در مکانی پنهان می شوند، اما زامبی ها که در این بازی به آن ها سایه (Shadow) گفته می شود، به آن ها حمله می کنند و مسیر رندال از گروهش جدا می شود. او به تنهایی پا در مسیر خطرناکی می گذارد که مرگ در گوشه و کنار آن کمین کرده است. از اینجا به بعد است که بازی حالت کلیشه ای اش را از دست می دهد و شما می توانید المان های جدید و منحصر به فرد آن را مشاهده کنید. رندال در محیط بازی تنها است و باید با خطرات به تنهایی مبارزه کند. در طول مسیر او با شخصیت های دیگری مواجه می شود. پیر دیوانه ای که در فاضلاب ها زندگی می کند و پسرش را گم کرده یا دوستان رندال که پس از جدا شدن از او با مشکلات مختلفی روبرو شده اند.

داستان بازی به خوبی شما را درگیر این موضوع می کند که باید در شرایط سخت آن زنده بمانید و سعی کنید که راهی برای آن و پشت سر گذاشتن مشکلات پیدا کنید. روند داستانی بازی به شکلی طراحی شده که هر چقدر در بازی پیشرفت می کنید، جذاب تر می شود. البته یکی از قسمت هایی که به درک بهتر داستان بازی کمک می کند، دفترچه خاطرات رندال است که در آن ها مطالب مختلفی نوشته اند. برگ های مختلف این دفترچه را در قسمت های مختلف بازی می توانید پیدا کنید. البته در ادامه بازی نوار کاست هایی پیدا می کنید که دلایل بروز اتفاقات بازی را بهتر بیان می کنند. از همین رو داستان بازی بسیار جالب از کار درآمده است. رندال در کنار اینکه به دنبال خانواده اش می گردد، با ذهن خودش نیز درگیر است. او همیشه خاطره های درهمی از خانواده اش را می بیند که همه آن ها بدون نتیجه می مانند. تا زمانی که به انتهای داستان نرسیده اید، بازی شما را با خود همراه می کند و در صحنه های پایانی همه چیز به خوبی مشخص می شود. همچنین با پیشرفت در بازی با گروهی شبهه نظامی مواجه می شوید که نه تنها بازماندگان را نجات نمی دهند، بلکه شرایط را وخیم تر کرده اند. گروهی که New Law نام دارد و رندال احتمال می دهد که خانواده او توسط این گروه گروگان گرفته شده اند.

گرافیک

Deadlight به وسیله Unreal Engine 3 ساخته شده و از معدود بازی هایی است که با این موتور بازیسازی ساخته می شود و نظر من را به خودش جلب می کند. فضاسازی ها در بازی بسیار خوب صورت گرفته و بازیکنان به خوبی با حس و حال بازی ارتباط برقرار خواهند کرد. تنوع مراحل بازی بسیار خوب است و همیشه در محیط ها و مکان های مختلف بازی خواهید کرد که تمام آن ها بسیار خوب، با جزئیات و متفاوت طراحی شده اند. کیفیت بافت های برای یک بازی 2.5 بعدی بسیار خوب است و حتی در قسمت هایی که دوربین بازی به شخصیت ها نزدیک می شود، کیفیت خود را حفظ می کنند. همچنین طراحی شخصیت اصلی بازی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

نورپردازی نیز بسیار خوب صورت گرفته و فضاهای جالبی را در محیط های مختلف بازی به وجود آورده است. جلوه های بصری بازی نیز بد از کار درنیامده و نیاز بازی را برطرف کرده اند. فیزیک بازی نیز قابل قبول است و در بسیاری از موارد شاهد تخریب های جالبی خواهید بود. محیط های پس زمینه بازی بسیار عالی به نظر می رسند و کاملاً سه بعدی طراحی شده اند و حرکت سایه ها (زامبی)، اتومبیل هایی که عده کمی از بازماندگان در آن ها قرار دارند و فرار می کنند و... به خوبی در آن ها دیده می شوند. محیط های پس زمینه باعث شده اند که بازی زنده به نظر برسد و حس ویرانی و آخر الزمانی به خوبی به وجود بیاید.

البته یکی از بخش های بازی که چندان جالب از کار درنیامده، طراحی آب هایی است که در قسمت های مختلف سد راه شما می شوند. در حالت کلی این آب ها خوب به نظر می رسند، اما زمانی که محیطی را از آب خالی می کنید، شاهد هیچ گونه انیمیشنی برای آب نخواهید بود و اینجاست که آب نقش ژله را پیدا می کند. افکت های دود، آتش، انفجار و... نیز بسیار خوب از کار درآمده و باعث جذابیت بازی شده اند. طراحی زامبی ها نیز خوب است و تنوع خوبی هم دارند، اما به دلیل سبک بازی و حالت ضد نوری که برای طراحی بازی در نظر گرفته شده، شخصیت اصلی، دوستانش و یا زامبی ها همیشه سیاه و با رنگ های کمی دیده می شوند. البته حالت ضد نور به وجود آمده در بازی از جمله المان های زیبای Deadlight است. انیمیشن های خوبی برای رندال طراحی شده که در حالت های مختلف انیمیشن های خوبی را از او شاهد خواهید بود. البته انیمیشن دویدن شخصیت اصلی می توانست بهتر از این ها باشد. همچنین باید به میان پرده های کمیک مانند بازی نیز اشاره کرد که بسیار جالب ساخته شده اند و روند هیجان انگیزی به بازی داده اند و در روایت داستانی بازی نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

موسیقی/صداگذاری

آهنگسازی Deadlight توسط آقای دیوید گارسیا دیاز (David García Díaz) انجام شده است. موسیقی های بسیار زیبایی برای بازی ساخته شده اند که در لحظات مختلفی به گوش می رسند و با فضای بازی همخوانی بسیار زیادی دارند. موسیقی هایی که برای منوهای بازی ساخته شده و موسیقی ای که در پایان بازی شنیده می شود، واقعاً زیبا کار شده اند و ارزش چند بار گوش کردن را دارند. صداگذاری روی شخصیت های بازی نیز در سطح خوبی قرار دارد و صداپیشه ها به خوبی در این قسمت ظاهر شده اند و شخصیت های بازی با حس خوبی صحبت می کنند و دیالوگ ها بسیار خوب بیان می شوند. در کنار موسیقی هایی که برای بازی ساخته شده، در بسیاری از قسمت های بازی صدای محیط تنها چیزی است که شنیده می شود و این موضوع بیش از پیش شما را در فضای بازی قرار می دهد. صدای محیط بسیار خوب از کار درآمده است. صدای باران، انفجارهایی که در دوردست رخ می دهند، صدای سایه ها! و... از قسمت های خوب بازی هستند.

گیم پلی

چالش برانگیزترین قسمت بازی مربوط به گیم پلی آن می شود. Deadlight گیم پلی بسیار خوب و جذابی دارد که می تواند شما را در زمان های مختلف غافلگیر کند و چالش های مختلفی را پیش روی شما قرار دهد. بخش های پلتفرمر بازی بسیار خوب طراحی شده اند و کنترل نرم و روان بازی نیز باعث شده که این قسمت ها جذاب تر به نظر برسند. روند بازی به شکلی است که همیشه با معماهای مختلفی مواجه خواهید شد که به شکل جالبی طراحی شده اند. برای حل کردن برخی از معماهای بازی، زمان کافی در اختیار دارید و برای حل کردن برخی دیگر باید سریع عمل کنید، چرا که سایه ها به شما حمله می کنند!

همین موضوع باعث شده که گیم پلی بازی هیجان انگیز باشد. در بخش های پلتفرمر نیز بازیکنان با چالش های بسیار خوبی روبرو می شوند که سازندگان آن ها را بسیار خوب ساخته اند. در طول بازی همیشه با چیزهای مختلف غافلگیر می شوید و به همین دلیل باید سریع عمل کنید تا بتوانید موانع را پشت سر بگذارید. بخش های اکشن بازی نیز جالب از کار درآمده اند و سلاح های سرد و گرمی که به شما داده می شوند، نقش مهمی را در طول بازی و حتی حل کردن بسیاری از معماها خواهند داشت. مهمات در بازی بسیار کم یافت می شود و به همین دلیل باید در استفاده از سلاح های گرم بسیار دقت کنید. روند بازی به شکلی است که در بیشتر موارد، تیراندازی موجب می شود تا سایه های بیشتری به سمت شما بیایند و به همین دلیل مهمات بیشتری ره به هدر می دهید.

در بسیاری از موارد حتی نمی توان با سایه ها مبارزه کرد و بهترین کار در این شرایط این است که فرار کنید و خود را به جایی برسانید که سایه ها نتوانند به آن برسند. می توانید خود را به بلندی برسانید یا کمدی را جلوی دری قرار دهید تا سایه ها نتوانند به سمت شما بیایند. در زمان تیراندازی ها نیز باید با دقت این کار را انجام دهید تا بتوانید تیر را مستقیماً به سر آن ها بزنید. تیراندازی به سایر نقاط بدن سایه ها، تأثیری در نابودی آن ها نخواهد داشت. همچنین این امکان را خواهید داشت که سایه ها را با صوت زدن یا صدا کردن به سمت خود بکشانید تا بتوانید یک راه فرار برای خود درست کنید. حتی می توانید صدای دزدگیر اتومبیل ها را دربیاورید تا نظر سایه ها به آن جلب شود.

در طول بازی یک هفت تیر، شاتگان، تیر و سنگ قلاب در اختیار دارید. استفاده از سنگ قلاب بسیار جالب است و در مراحلی که با پیرمرد دیوانه در فاضلاب ها سرگردان هستید، این ابزار به شکل بسیار جالبی به کمک شما می آیند. حتی بعد از آن نیز برای حل کردن چند معمای دیگر می توانید از آن ها استفاده کنید. بازی مدت زمان خوبی دارد و برای اولین بار می تواند نزدیک به 3.5 تا 4 ساعت شما را سرگرم کند و جای تعجب است که خیلی از سایت های مطرح، این بازی را بسیار کوتاه نام برده اند! در حالیکه بسیاری از بازی های Arcade همین مقدار زمان دارند. در طول بازی آیتم های جالبی بدست می آورید که برخی از آن ها تعدادی کنسول دستی هستند که می توانید بازی های جالبی را روی آن ها تجربه کنید.

البته بخشی برای تجربه جداگانه آن ها در منوهای بازی قرار گرفته است. در کنار این قسمت، می توانید کارت های شناسایی افراد مختلفی را در طول بازی جمع آوری کنید و با شرایط آن ها و سایر موارد آشنا شوید. تکه های روزنامه و اعلامیه های مختلفی را در بازی مشاهده می کنید که مربوط به جنگ سرد می شوند و حال و هوای آن زمان و قبل از اتفاقات مرگبار بازی را به نمایش درمی آورند. البته گیم پلی بازی چندان بی نقص نیز از کار درنیامده و باگ هایی در آن دیده می شوند که بیشتر آن ها مربوط به زامبی ها می شوند. در برخی موارد، آن ها به شکل نصفه از دیوار بیرون رفته اند و یا در مکان های مختلف گیر کرده اند. البته این باگ ها در برخی موارد باعث می شوند که بتوانید مراحل را بهتر پشت سر بگذارید! اما در حالت کلی دیدن این موارد چندان جالب نیست.

نتیجه گیری

بازی Deadlight یک عنوان موفق است که گر چه کم و کاستی هایی هم دارد، اما روند جالب، داستان زیبا و گرافیک بسیار خوبی دارد. اگر دوست دارید یک بازی هیجان انگیز در سبک 2.5 بعدی را تجربه کنید، این عنوان بهترین گزینه خواهد بود. همچنین ارزش تکرار این بازی به دلیل وجود آیتم های مختلف برای جمع آوری باعث شده که بتوان چند بار این بازی را تجربه کرد.

موضوعات مطلب : XBOX 360 ،