در کنفرانس EA بالاخره اولین نمایش از گیم پلی Crysis 3 نمایش داده شد. نسخه سوم سال ها بعد از وقایع نسخه دوم اتفاق می افتد و حالا شهر نیویورک پس از تخریب، شبیه به جنگل شده و درخت ها و آب تمام آن را پوشانده اند. ابتدای نمایش، ما تصویر بسیار زیبایی را از بازی مشاهده می کنیم

...

ترکیب محیط طبیعی و بزرگ نسخه اول با فضای بسته و مدرن نسخه دوم به زیبایی در Crysis 3 مشاهده می شود. برگ ها و شاخه های بزرگ از درون ساختمان های بلند بیرون زده و بعضی وقت ها پیچیده شدن آن ها به دور ساختمان ها باعث شکست و یا فرو ریختن آن ها شده اند.

مأموریت ما خاموش کردن یک موتور عظیم در منطقه است، به نظر حرارت آن بالا رفته و ممکن است در اثر آن انفجار صورت بگیرد. کمی جلوتر، دشمنان به ما حمله می کنند و مبارزه آغاز می شود. اولین چیزی که چشم ما را به خود خیره می کند، نورپردازی قوی بازی است. با شلیک هر گلوله افکت فوق العاده زیبایی از جرقه های آن و ایجاد نور در محیط و سایه را می بینیم. بازی خیلی روان تر از قبل شده و تیراندازی به نظر جذاب تر است. اسلحه ای که در دست داریم، مدل پیشرفته ای از یکی از تفنگ های معروف نسخه دوم است که تیر آن خیلی نیرومند است و با برخورد به محیط ایجاد نور می کند و خشاب های آن خیلی بزرگ تر شده است. در نمایش E3 امسال شخصی که بازی را انجام می داد، خیلی بد و غیر حرفه ای مرحله را جلو برد.

بسیاری از دشمنان را جا می گذاشت و در حالیکه دشمن از پشت به او تیراندازی می کرد، او با سرعت می دوید و فرار می کرد، همین موضوع از هیجان مرحله کم کرده بود و ما نمی توانستیم بعضی از قابلیت های بازی را ببینیم. مثلاً در صحنه ای که دشمن فاصله خیلی نزدیک با او داشت، بازیکن تیراندازی می کرد و مبارزات نزدیک بازی را که قبلاً در C2 وجود داشتند را ندیدیم. به یک فضای داخلی می رسیم که پر از لوله است. به نظر می رسد که موتور همین جا باشد. پله هایی در روبرو وجود دارند که باید به پایین آن برویم. با استفاده از Maximum Power می توانیم از ارتفاع های بلند بپریم و آسیب نبینیم. پس، از این قابلیت همانند آسانسور استفاده می کنیم و پایین می رویم.

موتور مشخص می شود و در حالیکه با سرعت در حال چرخش است، صدای دشمنان که در حال نزدیک شدن هستند را می شنوید. Prophet می گوید که وقتی برای خاموش کردن آن نیست، بنابراین با استفاده از قدرت Nano Suit با لگد میله های نگه دارنده موتور بلند و عظیم را نابود می کند و باعث سقوط آن می شود. در حالیکه همه چیز در حال نابودی است، باید از پله ها بالا برویم و دشمنان را بکشیم. افکت های بسیار زیبایی در طول این مسیر مشاهده می شوند. دود، جرقه و آتش بسیار زیبا به نمایش کشیده شده اند. باز هم حماقت شخصی که بازی را انجام می داد از هیجان نمایش کاسته بود.

در محیط بیرونی ما ساختمان ها را از نزدیک می بینیم و نمای بزرگ آن ها و Draw to Distance زیبای بازی چیزی جز تحسین باقی نمی گذارد. بر پشت بام موتورخانه ای که خراب کردیم، یک هلیکوپتر نزدیک می شود و با شلیک یک راکت باعث پرت شدن Prophet از از پله ها می شود. حالا نوبت به سلاح جدید و قوی C3 است. یک تیر و کمان پیشرفته که می توانید انواع و اقسام شلیک ها را با آن تجربه کنید. Prophet یک تیر به نظر منفجر شونده را با استفاده از آن به داخل کابین هلیکوپتر، جایی که خلبان نشسته، شلیک می کند و هلیکوپتر دور شده و منفجر می شود. در ادامه، Prophet از بالای پشت بام به داخل آب می پرد.

در حالیکه روی هوا است، یک قابلیت با دکمه B (در نسخه X360) به نام Air Slamp مشاهده می شود که به نظر می توانید با قدرت بر زمین فرود بیایید و دشمنان اطراف را نابود کنید. متأسفانه از این قابلیت هم در نمایش بازی استفاده نشد و ما شاهد پرشی ساده به آب بودیم. Prophet شنا کنان به ساختمان روبرو می رود و با گذاشتن چند بمب در آنجا آماده آتش بازی می شود. دو هلیکوپتر به ما نزدیک می شوند و شروع به تیراندازی می کنند. وقتی هلیکوپترها بر سطح آب می رسند، افکت باد آن ها بر آب و بلند شدن آب واقعاً خیره کننده است. چنین چیزی اصلاً تا به حال در این نسل نمایش داده نشده و خیلی طبیعی و واقعی جلوه می کند.

Prophet شروع به دویدن می کند و با پرش از ساختمان روی هوا بمب ها را فعال می کند و پس از انفجار یک Zip Line را گرفته و سالم به زمین می رسد. با نگاهی به پشت سر مشاهده می کنیم که ساختمانی که Prophet آن را منفجر کرده، در حقیقت یک سد بسیار بزرگ بود. آب شروع به بیرون زدن می کند و ناگهان سیل عظیمی به سمت ما می آید و نمایش تمام می شود. مرحله ای که Crysis 3 نشان داد، به غیر از آخر آن بسیار خسته کننده و خالی از هر گونه نوآوری و نکته خاص بود.

در حالیکه به وضوح معلوم است بازی پیشرفت های بسیار زیادی داشته و Crytek برای نمایش خود اشتباه کرد. گرافیک Crysis 3 در یک کلام شاهکار است و من بعید می دانم این گرافیک روی کنسول های این نسل امکان پذیر باشد و با توجه به وجود سیم در انتهای دسته Xbox 360 نمایش به نظر می رسد که سر سیم به یک ابر رایانه وصل باشد! Crysis 3 ترکیبی از محیط بزرگ نسخه اول با گیم پلی زیبای نسخه دوم و مسلماً گرافیک آن از دو نسخه قبل بهتر کار شده و همین دو موضوع کافی است که منتظر عرضه یکی از بهترین FPSهای سال 2013 باشیم.

موضوعات مطلب : نقد بازی های منتشر نشده ،